Highland Life logo
A great place to live, work and play


Opieka zdrowotna

Healthcare

Opieka zdrowotna

Translated Health Information

Przetłumaczone informacje dotyczące opieki zdrowotnej

Aby uzyskać więcej informacji odwiedź stronę NHS Highland. Strona dostępna w językach:

bengalskim, chińskim, czeskim, łotewskim, polskim, rosyjskim

http://www.nhshighland.scot.nhs.uk/Services/Pages/Hospitals.aspx

Informacje o – świadczeniach Narodowej Służy Zdrowia NHS, szczepieniach, zdrowiu psychicznym, chorobach, zdrowym trybie życia, ciąży i porodzie, przysługujących ci prawach oraz inne porady

Dostępne w językach: arabskim, bengalskim, chińskim, francuskim, hindi, łotewskim, litewskim, polskim, portugalskim, pendżabi, rosyjskim, hiszpańskim i urdu.

http://www.healthinmylanguage.com/home.aspx

The National Health Service (NHS)

Narodowa Służba Zdrowia (NHS)

Jeśli planujesz zamieszkać w Zjednoczonym Królestwie na okres dłuższy niż 3 miesiące, bardzo ważne jest zarejestrowanie się u lekarza rodzinnego w przychodni lekarskiej, która znajduje się najbliżej Twojego miejsca zamieszkania. Należy zarejestrować się tylko w jednej przychodni. Jeśli zajdzie potrzeba wizyty u lekarza w szpitalu lub specjalisty należy w pierwszej kolejności umówić się na spotkanie z lekarzem rodzinnym, który w razie konieczności wystawi ci skierowanie.

Prosimy nie czekać aż Ty, lub członek Twojej rodziny, poczujecie się źle, zanim zarejestrujecie się u lekarza rodzinnego. Find your nearest GP or Dental surgery (Znajdź najbliższego lekarza rodzinnego lub przychodnię dentystyczną) wpisując swój kod pocztowy na stronie NHS Scotland website. (Narodowej Służby Zdrowia w Szkocji).

Registering with a GP

Rejestracja u lekarza rodzinnego

Podczas rejestracji należy wypełnić prosty formularz. Będziesz musiał/a podać swój adres i dane dotyczące przeszłych i obecnych problemów zdrowotnych. Przychodnia dostarczy Ci pisemnych informacji o oferowanych usługach. Jeśli masz trudności z czytaniem lub pisaniem po angielsku możesz poprosić kogoś o pomoc w wypełnieniu formularza. W przychodni możliwy jest dostęp do usług tłumaczeniowych.

GP hours of working

Godziny przyjęć u lekarza rodzinnego

Większość przychodni jest otwartych od poniedziałku do piątku od 8:30 do 17:00 i działa według systemu rejestracji wizyt. Żeby umówić się na wizytę, należy zawsze najpierw zadzwonić lub przyjść osobiście.

Medical services out of normal working hours

Usługi medyczne poza godzinami otwarcia przychodni

W nagłych wypadkach należy wezwać pogotowie, wybierając numer 999 .

Do szpitala można udać się bez wcześniejszej wizyty u lekarza rodzinnego lub telefonicznej konsultacji z NHS24 (infolinia oferująca całodobową opiekę medyczną) tylko i wyłącznie w nagłym wypadku. Jeśli jesteś chory lub potrzebujesz porady medycznej poza normalnymi godzinami wizyt (wieczorem, w nocy, w czasie weekendu lub świąt publicznych) i nie jest to nagły wypadek należy zadzwonić do przychodni. Rozmowa zostanie automatycznie przekierowana do serwisu telefonicznego NHS 24. Specjalnie przeszkolona pielęgniarka udzieli Ci porady telefonicznie. W razie konieczności zostaniesz skierowany do lekarza. Jeśli jesteś w stanie podróżować, zostaniesz poproszony o udanie się do centrum opieki medycznej otwartego po godzinach pracy przychodni.

Jeśli nie jesteś zarejestrowany w przychodni lekarza rodzinnego skontaktuj się z NHS 24 dzwoniąc na numer 08454 242424.

W razie potrzeby NHS 24 może skorzystać z tłumaczenia telefonicznego.

Pharmacies and Medical Prescriptions

Apteki i recepty

Jeśli potrzebne są Ci leki, Twój lekarz rodzinny wypisze Ci receptę, którą można zrealizować w miejscowej aptece. Farmaceuta może udzielić ci porad i informacji dotyczących ogólnych kwestii zdrowotnych.

Dental services

Usługi dentystyczne

Dostęp do usług dentystycznych w ramach Narodowej Służby Zdrowia (NHS) jest w regionie Highland ograniczony. Adresy dentystów prowadzących prywatne gabinety dentystyczne można znaleźć w książce telefonicznej. Jeśli potrzebujesz opieki stomatologicznej w ramach Narodowej Służby Zdrowia skontaktuj się z Infolinią Dentystyczną regionu Highland (Highland Dental Help-line) pod numerem 0845 6442271. Dzieci poniżej 16 roku życia uprawnione są do bezpłatnej opieki i leczenia stomatologicznego w ramach Narodowej Służby Zdrowia. Jako, że usługi dentystyczne nie są często oferowane w szkołach, rodzice muszą zarejestrować dziecko u dentysty.

Services for families with children

Usługi dla rodzin z dziećmi

Jeśli masz dziecko lub dzieci poniżej 5 roku życia pielęgniarka środowiskowa z twojego Centrum Medycznego/Przychodni Lekarza Rodzinnego skontaktuje się z Tobą, żeby umówić się na wizytę. Pielęgniarki środowiskowe są specjalnie przeszkolone do pracy z rodzinami i udzielają porad i wsparcia w kwestiach rozwoju dziecka i zdrowego życia rodzinnego. Pielęgniarka środowiskowa może także udzielić Ci informacji o lokalnych usługach zdrowotnych i edukacyjnych. Jeśli Twoje dzieci są w wieku szkolnym, swoje obawy możesz omówić z pielęgniarką środowiskową lub pielęgniarką szkolną zatrudnioną w szkole. Kiedy Twoje dziecko rozpoczyna naukę w szkole pielęgniarka szkolna oceni stan zdrowia Twojego dziecka i sprawdzi czy zostały wykonane wszystkie szczepienia. Jeśli program szczepień podstawowych został zrealizowany, Twoje dziecko będzie mogło otrzymać szczepionkę przypominającą pomiędzy 13 a 18 rokiem życia. Szczepienie BCG przeciw gruźlicy wykonuje się obecnie tylko u dzieci, które mieszkają w rejonach o wysokim odsetku zachorowań na gruźlicę oraz tych dzieci, których rodzice lub dziadkowie urodzili się w kraju, w którym często dochodziło do zachorowań na gruźlicę. Rodzice zostaną zawsze poinformowani przez szkołę i wymagana będzie ich pisemna zgoda przed podjęciem jakichkolwiek działań.

Sexual Health Services

Poradnie zdrowia seksualnego

Zdrowie seksualne jest bardzo ważne. Większość lekarzy rodzinnych może zlecić wykonanie kontrolnych badań sprawdzających stan naszego zdrowia seksualnego.

Dodatkowo, poniższe ośrodki oferują darmowe, życzliwe, profesjonalne, poufne usługi dotyczące zdrowia seksualnego, antykoncepcji i związków.

Highland Sexual Health

Zdrowie Seksualne w regione Highland

Kliniki planowania rodziny w regionie Highland oferują:

Specjalistyczne porady i leczenie

Antykoncepcję i prezerwatywy

Wsparcie i porady psychologiczne

Testy ciążowe

Zadzwoń pod numer (01463) 704202, aby uzyskać informacje o klinikach i umówić się na wizytę.

Highland Brook

Poradnia planowania rodziny Highland Brook

Brook Advisory Centres (Poradnia planowania rodziny Brook) oferuje bezpłatne i poufne porady dotyczące zdrowia seksualnego i kieruje swoje usługi w szczególności do młodych ludzi, poniżej 25 roku życia. Poradnia ma swoje biuro w Inverness office in Inverness.

Do poradni można przyjść bez umawiania się na wizytę. Oferowane usługi:

Wsparcie i porady psychologiczne

Testy ciążowe

Antykoncepcja i prezerwatywy

Wizyty w poniedziałek i czwartek w godzinach 16:00 – 19:00; w sobotę w godzinach 12:00 – 15:00

Adres:

77 Church Street

Inverness IV1 1ES

(01463) 242434

Waverley Care

Organizacja charytatywna ds. HIV i zdrowia seksualnego Waverley Care

Waverley Care oferuje informacje i pomoc dotyczącą wszelkich aspektów zdrowia seksualnego i seksualności.

Na spotkanie można umówić się dzwoniąc na numer (01463) 711585.

Dostępne porady dotyczące HIV i wykonywanie testów.

Prezerwatywy do odebrania na miejscu lub dostarczane pocztą.

Adres:

34 Waterloo Place
Inverness
IV1 1NB

Marriage Counselling Highland

Porady Małżeńskie w regionie Highland

Wsparcie i porady psychologiczne dla wszystkich typów związków.

Terapeuci psychoseksualni przeszkoleni w Organizacji Relate (największa w Wielkiej Brytanii sieć zajmująca się terapią rodzinną i seksualną).

6 View Place Inverness

(01463) 712888

Mental Health Services

Poradnie zdrowia psychicznego

W całym regionie Highland działają zespoły środowiskowe opieki zdrowia psychicznego (Community Mental Health Teams).

Jeśli cierpisz na chorobę psychiczną lub potrzebujesz pomocy poradni zdrowia psychicznego należy to najpierw omówić ze lekarzem rodzinnym.

Twój lekarz rodzinny oceni Twoją sytuację i jeśli zajdzie taka potrzeba, skieruje Cię do lokalnego zespołu środowiskowego opieki zdrowia psychicznego. Zespół skontaktuje się z Tobą zazwyczaj w ciągu 4 tygodni lub wcześniej, jeśli potrzebna jest pilna pomoc.

Pomoc którą otrzymasz zależeć będzie od Twoich potrzeb:

  • skierowanie na terapię samopomocy
  • wizyta u psychiatry w poradni przyszpitalnej celem zdiagnozowania
  • w rzadkich przypadkach, przyjęcie do szpitala psychiatrycznego New Craigs w Inverness.

Następnie zostanie uzgodniony plan opieki, który będzie odpowiadał Twoim potrzebom.

W nagłych wypadkach zadzwoń do NHS 24 na numer 08454 242424. Przeszkolony personel psychiatryczny omówi z Tobą Twoją sytuację i udzieli porad.

Useful URLs

Adresy przydatnych stron internetowych

Scottish National Health Service (Narodowa Służba Zdrowia w Szkocji) http://www.show.scot.nhs.uk

Brook Advisory Centres (Poradnia planowania rodziny Brook) http://www.brook.org.uk/content/

Waverley Care (Organizacja charytatywna ds. HIV i zdrowia seksualnego) http://www.waverleycare.org/content

NHS 24 (infolinia oferująca całodobową opiekę medyczną)

http://www.nhs24.com

© 2006 Highland Wellbeing Alliance.
Project part-financed by the European Union (European Regional Development Fund) within the INTERREG IIIB Northern Periphery Programme.