Highland Life logo
A great place to live, work and play


Darbas ir pinigai

Darbas / Piniginiai klausimai / Nadingos nuorodos

 

Darbas

Kaip surasti darbą

Careers Scotland (Škotijos karjeros)

Darbo leidimai ir registracija

Darbuotojų registracijos schema

Darbuotojų teisės

Nacionalinis minimalus atlyginimas

Lygios galimybės

 

Kaip surasti darbą

Yra daug būdų, kaip gakima sužinoti apie rajone siūlomas dabo vietas. Nemažai žmonių suranda darbą kreipdamiesi į privačias įdarbinimo agentūras arba vartydami skelbimus vietinėje spaudoje. Jobcentre Plus (Darbo centras Plius) - tai valstybinė institucija, kuri suteikia nemokamas paslaugas žmonėms , ieškantiems darbo. Norėdami sužinoti, kokie darbai yra duomenų bazėje, tiesiog užsukite į artimiausią Jobcentre Plusarba patikrinkite jų tinklapį, jūs galite ir paskambinti telefonu 0845 6060 234 Jobseekers Direct Line (ieškančiųjų darbo telefono linija).

 

Careers Scotland(Škotijos Karjeros) čia rasite vertingos informacijos ir patarimų kaip įgyti tinkamoms kvalifikacijos, įgūdžių, sužinosite apie studijų arba apmokymų programas, finansavimą ir t.t. Šios paslaugos yra finansuojamos valstybės ir skirtos žmonėms, norintiems suplanuoti savo būsimą profesiją, kvalifikacinį laipsnį arba apmokymus.

 

Darbo leidimai ir registracija

Jeigu esate Britanijos, Šveicarijos, arba bet kokios kitos Europos Ekonominės Bendrijos (EEB) valstybės pilietisjums nereikalingas darbo leidimas, kad dirbtumėte Jungtinėje Karalystėje. Tačiau jeigu esate kilęs iš naujųjų ES valstybių aštuoneto, jums būtina usiregistruoti pagal Darbuotojų registracijos schemą (WRS) (Naujosios ES valstybės nuo 2024 gegužės yra: Čekija, Estija, Vengrija, Latvija, Lietuva, Lenkija, Slovakija, Slovėnija).

 

Jeigu nesate EEB pilietis, privalote turėti atitinkamą vizą, suteikiančią jums teisę dirbti Britanijoje. Working in the UK tinklapyje rasite informaciją, skirtą užsienio piliečiams, norintiems atvykti į Jungtinę Karalystę darbo tikslais.

 

Jeigu ieškote prieglobsčio, jums reikia gauti leidimą dirbti iš Vidaus reikalų ministerijos (Home Office), kuris paprastai yra išduodamas praėjus 12 mėn. po paraiškos padavimo. Jeigu jums jau yra suteiktas pabėgelio statusas arba leidimas gyventi šalyje, jums nebereikia kreiptis darbo leidimo Jungtinėje Karalystėje. Škotijos pabėgelių taryba Scottish Refugee Council jums suteiks informacijos, pagalbos ir patars.

 

Norėdami sužinoti daugiau apie gyvenimą ir darbą Škotijoje, apsilankykite šiame tinklapyje Scotland is the Place.

 

Europos Ekonominė Bendrija

Šios valstybės priklauso EEB:

 

Austrija

Belgija

Kipras

Čekija

Danija

 

Estija

Suomija

Prancūzija

Vokietija

Graikija

Vengrija

Islandija

Italija

Latvija

Lichtenšteinas

Lietuva

Liuksemburgas

Malta

Olandija

Norvegija

Lenkija

Portugalija

Slovakija

Slovėnija

Ispanija

Švedija

 

 

 

 

 

Darbuotojų registracijos schema

 

Nuo 2024 gegužės 1-os dienos beveik visų naujosios ES valtybių piliečiai, kurie ketina dirbti šalyje ilgiau negu vienas mėnuo, privalo užsiregistruoti pagal Darbuotojų registracijos schemą. Jeigu jūs įsidarbinote ir per vieną mėnesį neužsiregistravote - jūsų darbas tampa nelegalus.

 

Registracijai jums reikės:

 

1 Laiško, parašyto jūsų darbdavio ir nurodančio darbo pradžios datą;

2 Dviejų nuotraukų, tokių kaip ir pasui;

3 Paso arba tapatybės kortelės

4 Sumokėti £70.

 

Pakartotinai registruotis reikia, jeigu pakeiste darbo vietą, tačiau mokėti ir siųsti dokumentus nebereikės.

 

Po to, kai būsite legaliai išdirbę 12 mėn. be pertraukos, gausite teise laisvai darbintis be registracijos. Tuomet galite kreiptis gyvenimo leidimo, kuris patvirtintų jūsų teisę gyventi ir dirbti Jungtinėje Karalystėje. Tada jūs gaunate teises ir į valstybės paramą, jeigu prarastimėte darbą.
Jums gali priklausyti ir tam tikros pašalpos, kuomet esate dirbantis, ypač jeigu turite vaikų ir jūsų šeimos nariams yra būtina priežiūra arba finansinė pagalba. Telefonas pasiteiravimui 0845 601 6619

 

Paraiškos formai gauti bei papildomai informacijai prašome skambinti telefonu 08705 210 224 arba apsilankykite tinklapyje Working in the UK. Galbūt jums pravers ir DUK skyrelis frequently asked questions.

 

Turime ir bukletą, kuris be anglų kalbos taip pat yra prieinamas šiomis kalbomis:

 

čekų

estų

vengrų

latvių

lietuvių

lenkų

slovakų

slovėnų

 

 

Darbuotojų teisės

 

Visi dirbantys žmonės Jungtinėje Karalystėje gauna atlyginimą, kuris yra nemažesnis negu nustatytas oficialus nacionalinis minimumas National Minimum Wage . Darbuotojų teisės yra saugomos ir dėl darbo valandų, sveikatos ir darbo saugos, diskriminacijos, išskaičiavimų iš atlyginimo ir t.t.

 

Trades Union Congress (TUC) Prekybos sąjungos kongresas - organizacija, kuri atsovauja britų profsąjungoms, išleido informacinį leidinį, skirta žmoniems, vykstantiems į Jungtinę Karalystę dirbti. Jame rasite informacijos, apie jūsų teises ir kur kreiptis pagalbos.

 

 

Leidinys internete yra prieinamas šiomis kalbomis:

 

čekų

anglų

estų

vengrų

latvių

lietuvių

lenkų

slovakų

rusų

prancūzų

ispanų

 

Piliečių patarimų biurio tinklapyje rasite informacinį leidinį, skirta būtent migruojantiems darbininkams su paaiškinimais apie jų teises.

 

 

Oficialusis minimalus atlyginimas

 

Tai minimalus atlyginimas, kurs mokamas už jūsų darbo valandą:

 

 

  • Jūsų amžius nuo 22 - ne mažiau kaip£5.35 per valandą
  • 2 Jūsų amžius nuo 18 iki 21 - ne mažiau kaip £4.45 pervalandą
  • 3 Amžius nuo 16 iki 17 - turėtumėte gauti ne mažizu kaip £3.30 per valandą.

 

Paliekami arbatpinigiai grynais į rankas nesiskaičiuoja, tačiau arbatpinigiai mokami kartu su atlyginimu skaičiuojasi.

 

Jūsų darbdavys turi teisę daryti išskaičiavimus iš atlyginimo. Pasistudijuokite šiuose leidiniuose TUC leaflets taisykles ir sąlygas.

 

Lygios galimybės

Rasių, lyčių, invalidumo, tikėjimo, seksualinės orientacijos bei amžiaus diskriminacija Škotijoje yra nelegali. Tam tikri įstatymai reguliuoja tik darbą, tačiau kai kurie ir prekes, paslaugas, išsiavinimą bei turtą. Antidiskriminaciniai įstatymai yra įteisinti Rasių lygybės komisijos, Lygiųjų galimybių komisijos ir Neįgaliųjų teisių komisijos bei privačių advojkatų. Visos trys komisijos netrukus susivienys į bendrą Žmogaus teisių ir Lygybės komisiją.

 

Daugiau informacijos lygybės ir skirtingų tautų klausimais (nemokami patarimai, pagalba, apmokymai) kreipkitės į Škotijos šiaurės ir aplinkinių salų lygybįių forumą Highlands & Islands Equality Forum Telefonu 01463 251734 arba emailu hief@scvo.org.uk .

 

 

Visą minėtą informaciją ir daugiau yra šiame leidinyje Working in the UK: Newcomer’s Handbook ją rasite interneto parduotuvėje Centre for Economic and Social Inclusion.

 

 

 

 

Piniginiai Klausimai

Mokesčiai ir nacionalinis draudimas

Banko sąskaitos

Šiaurinės Škotijos Tarybos finansinių patarimų komanda

Kreditinės sąjungos

Pašalpos

 

 

Mokesčiai ir nacionalinis draudimas

 

Kiekvienas dirbantis žmogus DB privalo turėti nacionalinio saugumo numeri, kad galėtų legaliai dirbti. Pagal jį yra daromos įmokos, kurios yra kaip mokestis. 0845 6000 643 šiuo numeriu galite paskambinti ir užsiregistruoti į priėmimą del nacionalinio saugumo numerio. Pateikę savo duomenis, sužinosite ką daryti toliau.

 

Mokamas yra ir pajamų mokestis. Jo dydis priklauso nuo kelių dalykų. Kiekvienas darbuotojas turi savo mokesčio mokėtojo kodą, pagal kurį darbdavys sumoka už jus mokestį. Jeigu jūsų dirbamas darbas yra pirmas, greičiausia turėsite ekstra koda “emergency tax” , pagal kurį mokamas mokestis yr didesnis.

 

 

Kai kurie darbdaviai gali jums pasiūlyti dirbti už grynus nemokant jokių mokesčių. Tai yra prieš įstatymą, tai reiškia, kad darbdavys gali nusižengti ir kitur, tokiu būdu pažeisdamas darbo įstatymus, pavyzdžiui jūsų saugumas darbo metu. Jeigu dirbate nelegaliai jus apginti yra labai sunku.

 

 

Banko sąskaitos

 

Be galo svarbu yra turėti banko sąskaitą, kadangi daugumoje atveju atlyginimas yra mokamas būtent į sąskaitą. Jūsų pasirinkimui yra daugybė bankų ir informacijos pagal jūsų gyvenamąją vietą. Atminkite, kad sąskaitą galite atsidaryti ir pašto skyriuje (Post Office).

 

Sąskaitos atidarymui jums prireks tapatybės dokumento (pasas, tapatybės kortelė, vairuotojo pažynėjimas), gyvenamosios vietos patvirtinimas Jungtinėje Karalystėje (nuomos sutartis, lasikas nuo darbdavio).

 

Britanijos Bnakų Asociasija teikia informaciją savo brošiūrose kaip atidaromos sąskaitos žmonėms, atvykstantiems iš užsienio.

 

Opening a bank account if you are new to the UK (Ką tik atvykusiems)

 

International students – Opening a UK bank account (Studentams užsieniečiams):

 

 

Highland Council Money Advice Team

 

Šiaurės Škotijos Finansų patarimų komanda Highland Council Money Advice Teamsiūlo nemokamas, konfidencialias ne baudžiamojo tipo konsultacijas ir pagalbą žmonėms, kurių sunki finansinė situacija. Jų atstovus rasite Invernese 01463 228709; Wicke 01955 607752; Fort Williame 01397 707005

 

Galite susisiekti emailu: money.advice@highland.gov.uk

 

Kreditų Sąjungos

 

Kreditų Sąjungos - tai finansiniai kooperatyvai, kurie valdomi ir kontroliuojami jų narių. Jie siūlo projektus santaupoms, paskolas geromis sąlygomis pagal jūsų gyvenamąją vietą.

 

Inverness Credit Union Ltd

74 Telford Street

Inverness, IV3 6RT

Telefonas: 01463 220884

 

Lochaber Credit Union Ltd

Community Clinic
Glen Nevis Place
Fort William, PH33 6DA

Telefonas: 01397 700746

 

 

Pašalpos

 

Jungtinėje Karalystėje yra nemažai finansinės paramos ir pašalpų žmonėms, kurie mažai uždirba, arba yra bedarbiai, arba turi vaikų, pagyvenę žmonės, yra sergantys arba kitiems.

 

Yra nustatytos taisyklių kompleksas, kam gali būti mokamos pašalpos. Tai gali priklausiyti nuo jūsų imigracinio statuso arba darbo leidimo.

 

Jeigu sunkiai verčiatės su pinigais aba manote kad jums gali priklausyti pašalpos susisiekite su vietiniu pagalbos centru local advice centre.

.

Naudingos nuorodos

Jobcentre Plus http://www.jobcentreplus.gov.uk

Careers Scotland http://www.careers-scotland.org.uk

Working in the UK http://www.workingintheuk.gov.uk/

Scottish Refugee Council http://www.scottishrefugeecouncil.org.uk/

Scotland is the Placewww.scotlandistheplace.com

Trades Union Congresshttp://www.tuc.org.uk/

The Advice Guidehttp://www.adviceguide.org.uk

Highlands and Islands Equality Forumwww.hief.org.uk

Centre for Economic and Social Inclusionhttp://www.cesi.org.uk

Post Officehttp://www.postoffice.co.uk

British Bankers Associationhttp://www.bba.org.uk/bba/jsp/polopoly.jsp?d=138&a=3970

Highland Councilhttp://www.highland.gov.uk

 

This page was last updated on 09.01.2007. If you spot any inaccuracies or inconsistency in information, please email us at hief@scvo.org.uk

© 2024 Highland Public Services Partnership.
Project part-financed by the European Union (European Regional Development Fund) within the INTERREG IIIB Northern Periphery Programme