Highland Life logo
A great place to live, work and play


Veselības aprūpe

Nacionālais veselības dienests / Reģistrēšanās ar iecirkņa ārstu (GP) / Iecirkņa ārstu darba laiki / Medicīniskā palīdzība ārpus parastā darba laika / Aptiekas un receptes / Zobārstu pakalpojumi / Pakalpojumi ģimenēm ar bērniem / Seksuālās veselības pakalpojumi / Garīgās veselības dienesti / Noderīgas Interneta adreses

Healthcare Veselības aprūpe

Translated Health Information Tulkota veselības informācija

Sk. NHS Highland (Hailandes Valsts veselības dienesta) tīmekļa vietni, lai iegūtu vairāk informācijas. Tā pieejama arī

bengāļu, čehu, krievu, ķīniešu, latviešu, poļu valodā

http://www.nhshighland.scot.nhs.uk/Services/Pages/Hospitals.aspx

Informācija par NHS pakalpojumiem, imunizāciju, psihisko veselību, medicīniskiem stāvokļiem, veselīgu dzīvesveidu, grūtniecību un dzemdībām, Jūsu tiesībām un cita informācija

arābu, bengāļu, franču, hindu, krievu, ķīniešu, latviešu, lietuviešu, pandžabu, poļu, portugāļu, spāņu un urdu valodā.

http://www.healthinmylanguage.com/home.aspx

The National Health Service (NHS) Valsts veselības dienests (NHS)

Ja Jūs plānojat dzīvot AK ilgāk par 3 mēnešiem, tad ir ļoti svarīgi reģistrēties pie ārsta/vispārējās prakses ārsta (GP) kādā medicīnas centrā, kas ir vistuvāk Jūsu dzīvesvietai. Jums jāreģistrējas tikai vienā ārsta praksē. Ja Jums jāapmeklē kāds slimnīcas ārsts vai speciālists, Jums vispirms jāpiesaka vizīte pie sava GP, un viņš vai viņa tad nosūtīs Jūs pie speciālista, ja tas būs nepieciešams.

Lūdzu negaidiet, kamēr Jūs vai Jūsu ģimenes locekļi saslimst, lai reģistrētos pie GP. Find your nearest GP or Dental surgery (Atrodiet savu tuvāko GP vai zobārstniecības klīniku), izmantojot savu pasta indeksu NHS Scotland website ( NHS Scotland tīmekļa vietnē).

Registering with a GP Reģistrēšanās pie GP

Reģistrējoties Jums jāaizpilda vienkārša veidlapa. Jums būs jānorāda sava adrese un ziņas par jebkādām iepriekšējam vai esošām medicīniskām problēmām. Klīnika sniegs Jums rakstisku informāciju par tās piedāvātajiem pakalpojumiem. Ja Jums ir grūtības lasīt vai rakstīt angliski, tad būtu vēlams aizpildīt veidlapu kopā ar kādu, kas var Jums palīdzēt. Varētu būt pieejami tulka pakalpojumi.

GP hours of working GP darba laiki

Lielākā daļa GP klīniku ir atvērtas no pirmdienas līdz piektdienai, no 8:30 līdz 17:00. Lielākajā daļa GP klīniku apmeklējums ir pēc pieraksta. Jums vienmēr iepriekš jāpiezvana vai jāierodas uz vietas, lai pieteiktu vizīti.

Medical services out of normal working hours Medicīniskie pakalpojumi ārpus parastā darba laika

Ārkārtas situācijā izsauciet neatliekamo palīdzību, zvanot uz 999.

Vienīgi ārkārtas situācijā Jūs varat ierasties slimnīcā, iepriekš neapmeklējot savu GP vai nepiezvanot NHS24 (NHS diennakts dežūrdienestam). Ja Jūs saslimstat un Jums ir nepieciešams mediķu padoms ārpus parastā darba laika (vakaros, naktīs, nedēļas nogalēs vai svētku dienās), bet tā nav ārkārtas situācija, tad zvaniet savai GP klīnikai. Jūsu zvans automātiski tiks pārslēgts uz NHS 24. Speciāli apmācīta māsa sniegs Jums padomu pa telefonu. Ja nepieciešams, Jūs norīkos pie ārsta. Ja Jūs varēsiet pats/pati aizbraukt, Jūs palūgs apmeklēt ārstniecības centru, kas strādā ārpus parastā darba laika.

Ja Jūs neesat reģistrēts/a pie GP, sazinieties ar NHS, zvanot uz 08454 242424.

NHS 24 var izmantot tulka pakalpojumus pa telefonu, ja nepieciešams.

Pharmacies and Medical Prescriptions Aptiekas un zāļu receptes

Ja Jums ir nepieciešamas zāles, Jūsu GP iedos Jums recepti, ko aiznest uz vietējo aptieku ( Pharmacy vai Chemist). Farmaceits var sniegt Jums padomu un informāciju par vispārīgiem veselības jautājumiem.

Dental services Zobārstniecības pakalpojumi

NHS zobārstniecības pakalpojumi Hailandē ir ierobežoti. Ir zobārsti, kuri sniedz privātus pakalpojumus. Ziņas par viņiem var atrast telefonu grāmatā. Ja Jums ir nepieciešama NHS zobārstniecības aprūpe, zvaniet uz Hailandes Zobārstniecības palīdzības tālruni ( Highland Dental Help-line) 0845 6442271. Bērniem, kas ir jaunāki par 16 gadiem NHS zobārstu pakalpojumi ir bezmaksas. Tā kā zobārsti ne pārāk bieži apmeklēs skolas, vecākiem jāreģistrē bērni pie zobārsta.

Services for families with children Pakalpojumi ģimenēm ar bērniem

Ja Jums ir bērns vai bērni zem 5 gadu vecuma, Jūsu medicīnas centra/ārsta klīnikas patronāžas māsa ( Health Visitor) nozīmēs tikšanos ar Jums. Patronāžas māsas ir speciāli apmācītas māsas, kas strādā ar ģimenēm, lai sniegtu padomus un atbalstu bērnu attīstības un ģimenes veselības lietās. Jūsu patronāžas māsa var Jūs informēt arī par vietējiem veselības un izglītības pakalpojumiem. Ja Jūsu bērni ir skolas vecumā, Jūs varat pārrunāt problēmas, kas Jums rodas, vai nu ar patronāžas māsu vai arī attiecīgās skolas māsu. Jūsu bērnam uzsākot mācības skolā, skolas māsa noskaidros Jūsu bērna veselības stāvokli un pārbaudīs, vai ir veiktas visas imunizācijas. Ja primārā imunizācijas programma ir pabeigta, Jūsu bērnam tiks piedāvāta nostiprinoša vakcīna ( booster vaccine) vecumā no 13 līdz 18 gadiem. BCG vakcīna tagad tiek dota tikai bērniem, kas dzīvo rajonos, kur ir paaugstināta saslimšana ar tuberkulozi (TB) vai arī kuru vecāki vai vecvecāki ir dzimuši valstīs, kur TB ir plaši izplatīta. Pirms jebkādām procedūrām skola vienmēr informē vecākus un lūdz vecāku piekrišanu.

Sexual Health Services Seksuālās veselības pakalpojumi

Jūsu seksuālā veselība ir svarīga. Lielākā daļa GP var nodrošināt seksuālās veselības pārbaudi.

Bez tam zemāk minētās organizācijas sniedz bezmaksas, draudzīgus, profesionālus, konfidenciālus pakalpojumus, kas attiecas uz seksuālo veselību, kontracepciju un attiecībām.

Highland Sexual Health

Klīnikas Hailandē piedāvā:

Speciālista padomus un ārstēšanu

Kontracepciju un prezervatīvus

Atbalstu un psihologa palīdzību

Grūtniecības testus

Zvaniet uz (01463) 704202, lai uzzinātu vairāk par klīnikām un pieteiktu apmeklējumu.

Highland Brook („Highland Brook” – Ģimenes plānošanas un seksuālās veselības klīnikas)

Brook Advisory Centres (Konsultāciju centri „Brook”) piedāvā bezmaksas un konfidenciālas seksuālās veselības konsultācijas un pakalpojumus tieši jauniešiem, kas jaunāki par 25 gadiem. Šai organizācijai ir office in Inverness (birojs Invernesā).

Šie pakalpojumi ir „Drop-in” (bez iepriekšējā pieraksta). Pakalpojumi ietver:

Atbalstu un psihologa palīdzību

Grūtniecības testus

Kontracepciju un prezervatīvus

Klīnika ir atvērta pirmdienās, ceturtdienās no 16.00-19.00; sestdienās no 12.00-15.00

Adrese:

77 Church Street

Inverness IV1 1ES

(01463) 242434

Waverley Care (Skotijas vadošā labdarības organizācija „Waverley Care”, kas sniedz aprūpi un atbalstu ar HIV un hepatītu C inficētajiem, kā arī viņu ģimenēm)

piedāvā informāciju un atbalstu visos seksuālās veselības un seksualitātes aspektos.

Piesakiet apmeklējumu pa tālruni (01463) 711585.

Ir konfidenciāla konsultācija HIV gadījumos, kā arī HIV testēšana.

Prezervatīvus var saņemt uz vietas vai pa pastu.

Adrese:

34 Waterloo Place
Inverness
IV1 1NB

Marriage Counselling Highland (Laulības konsultācijas Hailandē)

Atbalsts un konfidenciāla konsultācija visu veidu attiecībām

Organizācijas „Relate” apmācīti psihoseksologi

6 View Place Inverness

(01463) 712888

Mental Health Services Psihiskās veselības pakalpojumi

Vietējās garīgās veselības grupas darbojas visos Hailandes rajonos.

Ja Jums ir psihiska slimība vai arī Jums vajadzīgs psihiskās veselības dienesta atbalsts, Jums par to vispirms jārunā ar savu GP.

Jūsu GP novērtēs Jūsu situāciju un nepieciešamības gadījumā nosūtīs Jūs pie vietējās psihiskās veselības grupas. Grupas darbinieki parasti sazināsies ar Jums 4 nedēļu laikā vai ātrāk, ja tas būs steidzami.

Palīdzība, ko Jūs saņemsiet, būs atkarīga no Jūsu vajadzībām:

  • nosūtījums pie pašpalīdzības darbinieka
  • nosūtījums atzinuma saņemšanai pie psihiatra kādā ambulatorā klīnikā, vai
  • retos gadījumos pacienti var tikt nosūtīti uz New Craigs slimnīcu Invernesā.

Pēc tam kopā ar Jums tiks izstrādāts aprūpes plāns atbilstoši Jūsu vajadzībām.

Ārkārtas situācijās Jūs variet zvanīt NHS 24 uz 08454 242424. Apmācīti psihiskās veselības darbinieki pārrunās ar Jums Jūsu situāciju un sniegs padomus.

Useful URLs Noderīgas saites

Scottish National Health Service (Skotijas Valsts veselības dienests) http://www.show.scot.nhs.uk

Brook Advisory Centres (Konsultāciju centri „Brook”) http://www.brook.org.uk/content/

Waverley Care(„Waverley Care” – atbalsts ar HIV un hepatītu C inficētajiem) http://www.waverleycare.org/content

NHS 24(NHS diennakts dežūrdienests) http://www.nhs24.com/

© 2024 Highland Wellbeing Alliance.
Project part-financed by the European Union (European Regional Development Fund) within the INTERREG IIIB Northern Periphery Programme.