Highland Life logo
A great place to live, work and play


Highland Life / Welcome Pack / Laipni lūdzam latviešu valodā / Palīdzība un konsultācijas

Palīdzība un konsultācijas

Informācijas un konsultatīvie centri / Highland domes dienesta punkti / Neatliekamās palīdzības dienesti / Highlands & Islands ugunsdzēsības & glābšanas dienests/ Juridiskās konsultācijas & informācija / Imigrācijas konsultācijas un informācija / Jūsu tiesības balsot/ Noderīgas Interneta adreses

 

 

Informācijas un konsultatīvie centri

Neatkarīgie konsultatīvie biroji piedāvā bezmaksas konfidenciālu un objektīvu atbalstu attiecībā uz nodarbinātību, labklājības pabalstiem, juridiskiem jautājumiem, imigrāciju, parādiem un patērētāju jautājumiem. Šie biroji nevar rekomendēt specifisku juristu, bet var piedāvāt sarakstu, no kā jūs varat izvēlēties savu juristu. Biroji ne tikai darbojas savās rajona nodaļās, bet arī noteiktās dienās piedāvā savus pakalpojumus citās pilsētās un ciematos. Sekojiet šīm saitēm, lai uzzinātu papildus informāciju par darba laikiem.

 

Inverness

Ness Citizens Advice Bureau

http://www.nesscab.co.uk/

103 Academy Street, Inverness, tel. 01463 235345

 

 

Caithness

Caithness Citizens Advice Bureau

http://www.cas.org.uk/WebOfficeDetails.aspx?id=16&letter=T

7a Brabster Street, Thurso, tel. 01847 894243 or 896797

123 High Street, Wick, tel. 01955 605989

 

East Sutherland

East Sutherland Village Advisory Service

http://www.hain.org.uk/index21.htm

Golspie, Bonar Bridge, Brora, Helmsdale, Lairg, Dornoch,

tel. 01408 633000

 

Lochaber

Lochaber Citizens Advice Bureau

http://www.hain.org.uk/index24.htm

Dudley Road, Fort William,

Kinlochleven, Mallaig, tel. 01397 705311

 

 

Nairn

Nairn Citizens Advice Bureau

http://www.hain.org.uk/index25.htm

6 High Street, Nairn, tel. 01667 456677

 

 

 

Ross & Cromarty

 

Ross and Cromarty Citizens Advice Bureau

http://www.hain.org.uk/index28.htm

Balallan, 4 Novar Road, Alness, tel. 01349 883333

4 Church Street, Dingwall, tel. 01349 864850

 

Skye and Lochalsh

Skye and Lochalsh Citizens Advice Bureau

http://www.hain.org.uk/index29.htm

The Green, Portree, Isle of Skye, tel. 01478 612032

 

Konsultāciju ceļvedis (Advice Guide) un Skotijas pilsoņum konsultācijas (Citizens Advice Scotland) piedāvā papildu informāciju, kas ir atrodama Internetā.

 

Highland domes dienesta punkti

Highland dome ir vietējā valdība, kas nodrošina vietējos iedzīvotājus ar būtiskiem pakalpojumiem, ieskaitot dzīvokļu apgādi, izglītību, ceļu uzturēšanu, atkritumu savākšanu, atpūtas iespējas, bibliotēkas, finanšu padomus, atbalstu cilvēkiem ar speciālām vajadzībām utt. Dome ievāc no iedzīvotājiem domes nodokli (council tax), kas apmaksā šos pakalpojumus. Dome arī pārvalda informācijas centrus, kas saucas Service Points , kas nodrošina pieeju visiem domes pakalpojumiem.

 

Neatliekamās palīdzības dienesti

Neatliekamas palīdzības gadījumā, ja jums ir vajadzīga palīdzība no policijas, ugunsdzēsēju brigādes, ātrās palīdzības, medicīniska palīdzība vai jūras glābēju palīdzība, zvaniet uz999. Visi šie pakalpojumi ir bezmaksas un pieejami jebkuram.

 

Highlands un Islands ugunsdzēsības & glābšanas dienests

Bezmaksas mājas ugunsdrošības pārbaude

 

The Scottish Executive strādājot savienībā ar Skotijas ugunsdzēsības dienestu ir izstrādājuši nacionālo ugunsdrošības kampaņu "Don't Give Fire a Home" („Neatdod liesmai savas mājas”). Šajās lapās jūs atradīsiet saites, kas dod padomus un informāciju par piesardzības pasākumiem, ko jūs varat veikt, lai pasargātu savu ģimeni no uguns.

Iepriekšēja uguns novēršana tiek uzskatīta par galveno faktoru, kas samazina ugunsgrēku gadījumos iegūtos ievainojumus un nāves gadījumus. Kopienu drošības labā sabiedrības pārstāvjiem ir jāsadarbojas ar ugunsdzēsības dienestu. Apmeklējiet Highlands un Islands ugunsdzēsības un glābšanas dienesta Interneta lapu un spiediet uz Community Safety Advice and Information (Kopienu ugunsdrošības konsultācija un informācija), lai uzzinātu 10 galvenos drošības punktus, ko jums jau vajadzētu zināt.

 

 

 

 

Bezmaksas mājas ugunsdrošības pārbaude

Tā kā mēs esam devuši savu solījumu, mēs piedāvājam BEZMAKSAS mājas ugunsdrošības pārbaudi. Jūsu rajona ugunsdzēsēji var veikt šo pārbaudi.

 

 

 • Apmeklējumi var būt tikai ar iepriekšēju pieteikšanu

 

 • Visi apmeklējumi būs iepriekš sarunāti ar jums

 

 • Ugunsdzēsēji vienmēr būs darba formās, uzrādīs personas apliecību un izmantos norunātu paroli

 

 • NELAIDIET nevienu personu jūsu mājās bez personas apliecības

 

 

Mājas ugunsdrošības pārbaude parasti aizņem 30 – 45 minūtes, tomēr katra situācija var būt dažāda.

 

Šī drošības pārbaude novērtēs visas iespējamās riska situācijas jūsu mājās. Mēs jums ieteiksim iegādāties ugunsgrēka signālu un dosim padomu, kā nodrošināties pret uguni, uzrādīsim riskus virtuvē, norādīsim kā rīkoties ar smēķēšanas materiāliem, svecēm, sildītājiem, elektriskajām segām un bīstamām vielām.

 

Turklāt mēs jums palīdzēsim izstrādāt glābšanās plānu, lai sagatavotu jūs ugunsgrēka gadījumā.

 

Ja jūs vēlaties pieprasīt mājas BEZMAKSAS ugunsdrošības pārbaudi, lūdzu, aizpildiet mūsu Interneta pieteikšanas anketu vai zvaniet pa tel. 01463 227000.

 

Juridiskās konsultācijas un informācija

Skotijas juridiskā sistēma

Palīdzība ar juridiskajām izmaksām

 

Skotijas juridiskā sistēma dalās divās atšķirīgās sekcijās :

 

· Civillietas iekļauj konfliktus starp fiziskām personām vai organizācijām, piemēram – šķiršanās, līguma laušana vai izraidīšana no mājām. Šīs lietas tiek izskatītas civilajās tiesās

· Krimināllietas iekļauj apsūdzības, kas tiek ierosinātas pret fiziskām personām vai organizācijām, piemēram – zādzība, uzbrukums vai ceļu satiksmes pārkāpumi. Šīs lietas tiek izskatītas krimināltiesā

 

 

Katrai sekcijai ir savas tiesas un sistēmas, kas darbojas ar tieslietām un apelācijām.

 

Ja jums ir vajadzīga palīdzība civillietā vai krimināllietā – ja jūs esat apsūdzēts kādā noziegumā vai jums vajag palīdzību civilajā konfliktā, iespējams, jums vajadzēs juristu, kas jūs pārstāvēs tiesā.

 

Ja jums ir nepieciešams jurists, jums vajadzētu izvēlēties juristu, kam ir pieredze jūsu veida lietā.

 

Palīdzība ar juridiskām izmaksām

 

Cilvēki ar zemiem ienākumiem noteiktos gadījumos var saņemt no juristiem (Legal Aid) bezmaksas palīdzību. Legal Aid piešķir cilvēkiem iespēju saņemt bezmaksas juridisko palīdzību, ko parasti šie cilvēki nevarētu atļauties.

 

Skotijas juridiskās palīdzības valde (Scottish Legal Aid Board) var nodrošināt cilvēkus, kas kvalificējas uz bezmaksas palīdzību, ar finansējumu, lai saņemtu juridisku konsultāciju un jurista ‘pārstāvniecību tiesā’ (kur jurists uzstājas tiesā jūsu lietā).

 

 • Civilā juridiskā palīdzība palīdz cilvēkiem saņemt juridisku padomu un ‘pārstāvniecību’ civillietās;
 • Kriminālā juridiskā palīdzība palīdz cilvēkiem, kas ir apsūdzēti kriminālpārkāpumā saņemt juridisku padomu un ‘pārstāvniecību’ krimināllietā

 

Civilā juridiskā palīdzība iekļauj padomu un palīdzību un civilo juridisko palīdzību. Līdzīgi, kriminālā juridiskā palīdzība iekļauj padomu un palīdzību un kriminālo juridisko palīdzību.

Papildu informācija ir atrodama Skotijas juridiskās palīdzības valde (Scottish Legal Aid Board) mājas lapā, kur ir arī atrodamas vairākas iztulkotas brošūras.

 

Vietējais konsultatīvais birojs var ieteikt vietējos juristus vai jūs varat meklēt Internetā juristu, kas ir reģistrēts ar Skotijas juridiskās palīdzības valdi.

 

Ja jūs atrodaties apcietinājumā policijas iecirknī vai jums ir izvirzīta apsūdzība, tad jūs varat saņemt bezmaksas juridisko padomu saskaņā ar juristu dežūras shēmu. Ja jūs esat tiesā, tad jūsu jurista noorganizēšanas pasākumi mainīsies.

 

Papildus informācija par likumiem un policiju ir atrodama šajā Interneta lapas Likums un personīgā drošība sekcijā.

 

Imigrācijas konsultācijas un informācija

Reģistrētie imigrācijas konsultanti

Imigrācijas konsultācijas no juristiem

Pārcelšanās konsultatīvais birojs (Relocation advisory service)

 

 

Reģistrētie imigrācijas konsultanti

Visiem imigrācijas konsultantiem ir jābūt reģistrētiem ar Office of Immigration Services Commissioner (OISC). Konsultanti, kas darbojas organizācijās, piemēram – Pilsoņu konsultāciju birojs ir atbrīvoti no reģistrācijas.

 

Jebkura persona, kas sniedz imigrācijas konsultācijas un nav reģistrēta vai nav atbrīvota no reģistrācijas, pārkāpj likumu. Jebkurai reģistrētai vai atbrīvotai no reģistrācijas organizācijai ir jāuzstāda OISC izdots sertifikāts, kas norāda, ka organizācija sasniedz OISC standartus.

 

Reģistrēto un atbrīvoto no reģistrācijas konsultantu un konsultantu organizāciju saraksts ir redzams uz OISC Interneta lapas. Šī lapa iekļauj informāciju, kas ir iztulkota daudzās valodās un arī informāciju, kā iesniegt sūdzību par imigrācijas konsultantu.

 

Imigrācijas konsultācijas no juristiem

Arī juristi var reģistrēties ar Law Society of Scotland (Skotijas Juristu Biedrību), lai sniegtu imigrācijas konsultācijas. Biedrības Interneta lapā ir meklēšanas iespēja, kas var atrast imigrācijas juristu jūsu rajonā.

 

 

Pārcelšanās konsultatīvais birojs (Relocation Advisory Service)

Pārcelšanās konsultatīvais birojs (Relocation Advisory Service) strādā Jaunā talantu iniciatīvas sastāvā (Fresh Talent Initiative). Organizācijas mērķis ir nodrošināt praktisku informāciju jautājumos par imigrāciju cilvēkiem, kas vēlas imigrēt uz Skotiju un tiem, kas vēlas šeit palikt.

Ja jums ir kādi jautājumi, lūdzu, sazinieties ar Pārcelšanās konsultatīvo biroju, kas atrodas Glasgow. Šīs organizācijas darbinieki ir speciālisti, kas piedāvā visaptverošu palīdzību un konsultācijas par jebkādiem jautājumiem attiecībā uz apmešanos uz dzīvi Skotijā. Viņu pakalpojumi ietver vīzas, darba atļaujas, palīdzību darba meklēšanā, biznesa sākšanu Skotijā un arī vispārēju informāciju par dzīvi Skotijā. Šie pakalpojumi ir bezmaksas un šie darbinieki strādā, lai jums palīdzētu. Jūs varat sazināties ar Pārcelšanās konsultatīvo biroju vairākos veidos. Jūs varat apmeklēt tīmekļa vietni www.scotlandistheplace.com vai arī nosūtīt e-pastu uz info@scotlandistheplace.com. Jūs varat arī zvanīt pa tālruni +44 141 248 2808, ja jūs zvaniet ārpus Lielbritānijas vai arī 0845 602 0297, ja jūs atrodaties Lielbritānijā.

 

 

Jūsu tiesības balsot

Ja jūs esat pilsonis no jebkuras Eiropas Savienības valstis (Austrija, Beļģija, Čehijas Republika, Dānija, Igaunija, Somija, Francija, Vācija, Grieķija, Ungārija, Itālija, Latvija, Lietuva, Luksemburga, Holande, Polija, Portugāle, Slovākija, Slovēnija, Spānija, Zviedrija) un esat atradies Lielbritānijā apmēram 6 mēnešus vai ilgāk, tad jūs varat reģistrēties kā vēlētājs vietējās valdības vēlēšanās, Skotijas Parlamentārajās un Eiropas Parlamentārajās Vēlēšanās.

 

Jums ir tiesības reģistrēties jebkurā vēlēšanu iecirknī jūsu vietējās valdības vēlēšanās attiecīgajā datumā, ja:

 • jūs esat šī rajona iedzīvotājs;
 • jūs neesat juridiski nespējīgs balsot (neskaitot vecumu);
 • jūs kvalificējaties kā Commonwealth pilsonis, Īrijas pilsonis vai Eiropas Savienības pilsonis; un
 • jūs esat sasniedzis balsošanas vecumu.

Balsošanas vecums Skotijā sākas no 18 gadu vecuma.

 

Jums nav tiesības balsot:

 • vairāk kā vienu reizi tajā pašā vēlēšanu rajonā jebkurās vietējās valdības vēlēšanās; vai

 

 • vairāk kā vienā vēlēšanu iecirknī parastās vietējās valdības vēlēšanās, kur ir vairāki vēlēšanu iecirkņi.

Ja jūs vēl neesat reģistrējies balsot, tad izdrukājiet pieteikuma veidlapu balsošanai, aizpildiet to un nosūtiet uz jebkuru adresi, kas ir noradītas veidlapas beigās.

Lielbritānijas Vēlētāju komisijas tīmekļa vietne (Electoral Commission website) piedāvā iespēju arī ielādēt pieteikuma veidlapu balsošanai poļu valodā.

Kad jūsu vietējo vēlētāju reģistrācijas darbinieks būs saņēmis jūsu vietējās valdības un Skotijas Parlamentāro Vēlēšanu balsošanas pieteikuma veidlapu, jums tiks nosūtīta papildus veidlapa, kas piedāvās jums izvēlēties – balsot Eiropas Parlamentārajās Vēlēšanās, Lielbritānijā vai jūsu dzimtajā valstī.

 

Noderīgas Interneta adreses

 

Ness Citizens Advice Bureau http://www.nesscab.co.uk/

Citizens Advice Scotlandhttp:///www.cas.org.uk

Citizens Advice Bureauhttp://www.cab.org.uk

Highland Advice and Information Network

http://www.hain.org.uk/index0.htm

Advice Guide www.adviceguide.org.uk

"Don't Give Fire a Home"www.dontgivefireahome.com

Highland Councilwww.highland.gov.uk

Highlands and Islands Fire and RescueServicewww.hifrs.org

Scottish Legal Aid Boardhttp://www.slab.org.uk/

Office of Immigration Services Commissioner (OISC) www.oisc.org.uk

Law Society of Scotlandhttp://www.lawscot.org.uk/find

Electoral Commission website http://www.electoralcommission.org.uk/

 

 

 

This page was last updated on 04.01.2007. If you spot any inaccuracies or inconsistency in information, please email us at hief@scvo.org.uk

© 2024 Highland Public Services Partnership.
Project part-financed by the European Union (European Regional Development Fund) within the INTERREG IIIB Northern Periphery Programme